Trumpai apie PVC

PVC arba vinilo poli chloridas yra absoliučiai šiuolaikiška medžiaga.Šiais laikais ją galima sutikti kiekviename žingsnyje. PVC yra aukštos kokybės, ekonomiškas ir nepaprastai įvairiapusiškas. Jo privalumų sąrašas yra toks pat ilgas kaip ir jo panaudojimo galimybių įvairovė. Pramonė susieta su PVC pasižymi negirdėta dinamika visose išsivysčiusiose bei besivystančiose šalyse. Daugiau nei 28% šiuo metu perdirbamų plastmasių tai butent PVC.
PVC – tai medžiaga, turinti didelę ateitį. Tai liudija didelis šios medžiagos ekonomiškumas ir ekologiškumas. Taip pat tai, kad aukščiausios kokybės produktai iš PVC yra paprasčiausiai madingi. PVC gali būti panaudojamas beveik visur: nuo gatvės krepšinio turnyro (batai, kamuolys ir pan.) iki šiuolaikinės apdailos parodos, nuo jūrų žvejybos (rubai, apsaugantys nuo vėjo ir vandens) iki intensyvios medicininės terapijos (megintuvėliai kraujui, infuziniai laidai, chirurginės pirštines ir t.t.), nuo bankininkystės (kreditinės kortelės) iki statybų (langų profiliai, kanalizacijos vamzdžiai, kabeliai, stogo dangos ir t.t.). PVC- tai medžiaga, be kurios jau sunku įsivaizduoti mūsų kasdienį gyvenimą. Nekyla abėjoniu, kad ir dabartiniame XXI amžiuje PVC svarba bus labai didelė.O PVC praeitis? Vinilo poli chlorido gavimo būdą atsitiktinai atrado V. Regnault 1838 metais. 1912 metais F. Klatte parengė teorinius pagrindus techninei PVC gamybai. Pramoniniu mastu PVC produkcija pradėta 1938 metais.Įvairiapusių privalumų dėka PVC yra plačiai pritaikomas. Išvardinsime keleta iš jų.

  • Telefono korteles iš PVC yra tvirtos, ant jų nesunku spausdinti ir paskuj išlaikyti jas švarias. Magnetinė juostelė arba mikrocipas jose yra gerai pritvirtinta.
  • Medicinoje PVC yra svarbiausia medžiaga. Iš jos gamina: sterilius įpakavimus, butelius, mėgintuvėlius kraujui bei infuzinius laidus ir kt. PVC atitinka aukštus higieninius reikalavimus.
  • Kadangi PVC yra ypatingai atsparus dulėjimui ir trinčiai, tai išlaiko egzaminus ten, kur didelis dėmesys skiriamas produkto tvirtumui, pvz.: statybose. Jau 60% visu PVC gaminiu yra naudojami butent šioje srityje. Ši tendencija visą laiką auga. Langai iš PVC pasižymi ypatingomis izoliacinėmis savybėmis. Panaudojus PVC, triukšmas bute sumažėja iki 50 decibelų. Jei lauko temperatūra yra -20 C, tai temperatūra bute gali išsilaikyti tarp +15 ir +20C. Ir dar vienas langų iš PVC privalumas: juos lengva prižiūrėti bei konservuoti. Jeigu kabeliai iš PVC butu silpnos kokybės, tai nebūtų užkariavę net 75% rinkos! Kabelių iš PVC izoliacinės savybės apsaugo nuo aukštos temperatūros, perkrovimo ir trumpo sujungimo. Papildomos priešgaisrinės priemonės įtakoja tai, kad ir šiaip sunkiai degi medžiaga tampa dvigubai atsparesnė ugniai. Elektros laidai, padengti PVC, yra sutinkami kiekviename name bei ūkyje.
  • Ilgiausiai tarnauja nutekamieji vamzdžiai iš PVC. Jų naudojimo laikas yra apskaičiuotas 100 metų ar net ilgesniam laiko tarpui. Netgi nutekančios agresyvios cheminės medžiagos negali jiems rimtai pakenkti. Dėl nepaprastai lygaus, tvirto paviršiaus vamzdžiuose negali kauptis jokie žalingi mikroorganizmai. Dėl šios priežasties specialistai vienareikšmiškai rekomenduoja naudoti vamzdžius iš PVC kanalizacijos sistemose.

PVC – tai produktas, palankus aplinkai.

Nepriklausomi ir išsamūs tyrimai parodė, kad PVC puikiai atitinka įvairius ekologinius kriterijus. Pats PVC bei produktų iš PVC gamintojai pradėjo galvoti naujai – atsakomybė už naturalią aplinką yra vienas iš svarbiausių vystymosi faktorių. Šiuo metu žaliava nevertinama vien tik naudojimo ir ekonominiu požiuriu. Kompleksinis produkcijos modernizavimas remiasi nuosekliu atsižvelgimu į ekologinius reikalavimus, pradedant nuo žaliavų parinkimo iki saugaus panaudotų produktų utilizavimo. Šis naujas požiuris vadinamas ekologiniu balansu. Šio balanso, kaip teigia specialistai, nereikia baimintis PVC produktų. Po metų metais trukusių intensyvių diskusijų PVC tema išsivysčiusiose šalyse, jis tapo geriausiai ištirta medžiaga poveikio aplinkai požiūriu. Jau sugebame visus likučius iš PVC perdirbti iš naujo ir vėl panaudoti. PVC galima utilizuoti ir kaip atsikirai surušiuotą produktą, ir kartu su kitomis plastmasėmis. Dar įdomus faktas, kad PVC sudaro tik 0,6% namų ūkio atliekų. Bendrai šių atliekų dalis yra dar mažesnė.

Yra du atliekų utilizavimo būdai:

  • Pačių medžiagų bei žaliavų utilizavimas. Medžiagos iš senų PVC produktų utilizavimo proceso metu, automatiškai sukuriami nauji produktai. Tokiu būdu seni langai iš PVC gali būti visiškai utilizuoti ir panaudoti naujų langų gamybai. Žaliavos utilizavimo metu sena medžiaga yra išskaidoma į žaliavas, kurios yra tinkamos pakartotiniam panaudojimui. Produktų utilizavime pastaraisiais metais pasiekta pagirtinų rezultatų. Šiuo metu rinkoje egzistuoja produktai, susidedantys iš beveik 70% medžiagos, kuri gali būti vėl atkurta utilizacijos procese. Didelei daliai PVC produktų yra pritaikomi konkretus utilizavimo budai. Tai pirmiausia liečia statybines medžiagas iš PVC. Jau egzistuoja pvz.: senų langų iš PVC perdirbimo sistema. Perdirbimui dažniausiai naudojamos tos pačios mašinos ir įrankiai, kuriais gaminama nauja produkcija.
  • Papildomos “pastangos” – tai tik atliekų rūšiavimas ir produktų susmulkinimas į mažas daleles.
  • Kitas utilizavimo variantas – žaliavų perdirbimas – dar nėra taip išvystytas, kaip medžiagos utilizavimas. Šie procesai yra pažangūs, tačiau vis dar vyksta tyrimo darbai, kuriais siekiama šių procesų pelningumo ir ekonomiškumo.